Uus laut andis võimaluse piimakarja pidamist jätkata
Palupera3

Palupera-Agro OÜ uus laudahoone

Veel mõne aasta eest seisis Tartumaal tegutseva Palupera-Agro omanik valiku ees – leida võimalused kaasaegsemate loomapidamistingimuste loomiseks või piimakarja pidamisest üldse loobuda. Peremees Margo Narits viitab uutele loomapidamisnõuetele, sisendite mitmekümneprotsendilisele hinnatõusule ning selle kõige juures pikka aega madalana püsinud piimahinnale, mis piimakarja pidamise keeruliseks muudavad.


Aasta tagasi, 2020. hilissügisel valmis PRIA toetuste abil Palupera-Agro uus 279 lamamiskohaga 2954 m2 laudahoone. Lisaks hoonele tähendas see ka loomapidamist abistavate seadmete lisandumist. Laudas on 4 lüpsirobotit VMS300, identifitseerimisväravad loomade oote- või magamisalale suunamiseks ning piimaanalüsaator Herd Navigator inna, tiinuse, ketoosi ja mastiidi tuvastamise hõlbustamiseks. Lisaks loomade heaolu tagamiseks ka automaatne kett-skreeper, seljasügamishari, automaatsed ventilatsioonikardinad ja –korstnad ning ventilaatorid kuumastressi vähendamiseks. Automaatne jõusöödaliin tagab loomadele robotis õige koguse jõusööta vastavalt piimatoodangule ja laktatsioonipäevadele. Eeljahutussüsteemi ja soojustagastussüsteemiga piimaliin kasutab piimast saadava soojusenergia olmeploki kütmiseks, vähendades sel moel energiakulusid. Perenaise Anneli sõnul on loomad uued tingimused ning muutunud elukorralduse hästi vastu võtnud – mõne vanema looma jaoks on automaatsed väravad ning lüpsirobotid harjumisaega vajanud, kuid üldiselt lähevad loomad suure rõõmuga uude hoonesse. Laudahaldusest osa tarkade seadmete hooleks jättes väheneb laudas ka tööjõu vajadus ning seda eelkõige erioskustega töötajate osas. 

Palupera1

Söödamikseri valikul olid olulised mõõtmed, soodne hind, väike jõuvajadus ning võimekus efektiivselt heinarulle purustada.


Kui varem kasutas farm loomade söötmisel rullipurustit, siis seoses uue lauda valmimise ja loomade arvu suurenemisega soetati selle asemele järelveetav 2 vertikaalteoga Storti Dunker 14 m3 mahutavusega söödamikser. Valiku juures olid määravateks teguriteks mikseri mõõtmed ja soodne hind, sest mikser pidi ka vanadesse laudahoonetesse sisse mahtuma. Lisaks ilmnes otsustusprotsessi käigus, et mikser peab olema väikese jõuvajadusega. Mikser muutis söötmisprotsessi mitmes aspektis oluliselt tõhusamaks. Kui varem pidi loomade söötmiseks rullipurustiga purustama vähemalt 16 silopalli päevas, millele lisandus lahtine augusilo, siis nüüd saab loomad söödetud 5 mikseritäiega – augusilo kasutades on ajaline sääst kohati enam kui kahekordne. Lisaks saavad loomad kõiki söödakomponente korraga ja õiges vahekorras, mitte näiteks kord päevas ning liiga palju korraga, mis omakorda tagab loomade parema tervise.

Mikser annab võimaluse vastavalt piimanäitudele ka söödaratsiooni muuta, mida varem sisuliselt teha ei saanud. Kui täiskasvanud loomade sööt koosneb rullisilost, augusilost, rapsikoogist, jõusöödast ja mineraalidest, siis Annelit rõõmustab, et saab sama mikseriga edukalt noorloomadele ka efektiivsemat kasvu tagavat kuiva heina sisaldavat sööta valmistada. Kõrged, kolme keeruga ning 7 lõiketeraga teod purustavad ja segavad hästi ning sööt saab nii homogeenne, et loomad sortides enam paremaid palu ei otsi.


Palupera2

Hästi purustatud ja segatud massist ei saa loomad paremaid palu välja sortida ning saavad kõike optimaalse ratsiooniga


Palupera-Agrole andis uue lauda ehitus ning kaasaegsete seadmete kasutusele võtmine võimaluse karja suurendada. Samuti suurenes tootlikkus - piima tootlikkus looma kohta on kasvanud umbes 15% ning karja reproduktsiooni näitajad lausa 35%. Loomade tervis ning innatsükkel on tänu piimaanalüsaatorile paremini jälgitavad ja see hoiab ka ravikulud ning seemenduskulud madalamad. Anneli toob välja, et kindlasti on vähenenud ka inimliku eksimuse faktor.


Valitud uuendused koos uue laudahoonega on andnud edasiseks lootust, sest juba planeerimist alustades sai arvestatud võimalusega, et antud hoonet saaks samas mahus laiendada just noorkarja tingimuste parandamiseks. Pererahvas tõdeb, et kui ka piimahind Euroopa tasemele jõuaks, siis julgeks nad juba kaugemale tulevikku vaadata.